08-9160903

מה יש לכלול בפריטי ציוד חירום והצלה?

החזקת ציוד חירום זמין היא כורח מהותי בכל מקום מיושב על פני כדור הארץ. על מנת להיות מוכנים לכל צרה שלא תתרגש, מוטב להכין מבעוד מועד רשימה מסודרת ומאורגנת של פריטי חירום והצלה שונים. בכתבה הבאה נפרט מה רשימה זאת תכלול.

 

במקום הראשון – עזרה ראשונה

ציוד עזרה ראשונה הוא אולי הדבר הראשון שחשוב לארגן תחת הכותרת של ציוד לשעת חירום. זאת מהסיבה הפשוטה שאירוע חירום יכלול במקרים רבים גם סכנת פגיעה פיזית ולכן צריך להתארגן לכך בהתאם.

ציוד עזרה ראשונה מיועד לתת מענה רפואי ראשוני לפני פינוי. חשוב לדעת להשתמש באמצעים השונים המצויים בו אך להשתמש בהם רק לפי ההסמכה הרפואית שברשותכם. צריך לרענן מדי פעם בפעם את תכולת התיק ולוודא שהחומרים הנמצאים בו אכן בתוקף. כמו כן, חשוב לשים את התיק במקום זמין לשעת צרה ולקחת אותו לכל יציאה משמעותית מחוץ לסביבה הביתית (למשל טיול בשטח של כמה ימים).

 

כיבוי שריפות

שריפות היא מבין אירועי החירום הנפוצים בעולם. זאת בשל הקלות היחסית בה שריפות עלולות להיווצר וכן בשל מגוון הגורמים האפשריים אשר עשויים להביא להתלקחותן. בהתאם לכך, כאשר חושבים על ציוד חירום והצלה יש לוודא שיש בנמצא גם ציוד רלוונטי נגד שריפות, כגון מטף, דלי חול או צינור כיבוי אש.

בישראל יש לא מעט תקנים שנועדו לוודא ביטחון במקרה של שריפה, ואכן בכל מקום ציבורי בארץ ניתן למצוא ציוד הצלה משריפה כמו זה שתואר (כמו כן גם שימוש בגלאי עשן הוא נפוץ למדי). יחד עם זאת, חשוב לדעת שהציוד אכן נמצא ולא רק להניח את קיומו. כמו כן, יש לוודא שכל הגורמים הרלוונטיים (למשל בעלי תפקידים במקום) יודעים היכן נמצא ציוד הכיבוי וכיצד לתפעל אותו ביעילות עד להגעתם של כוחות החילוץ המקצועיים.

תיק חירום

במקרים רבים, משמעותו של אירוע חירום היא שיש להתפנות במהירות מהזירה. במקרים כאלו (כמו למשל חשש מרעידת אדמה) מוטב שיהיה בנמצא תיק חירום מוכן מראש אשר יקל על התארגנות זריזה לקראת הפינוי.

תיק חירום איכותי צריך לכלול את כל הצרכים הבסיסיים של המשפחה הספציפית לה הוא מיועד. תרופות, פנסים, בטריות רזרביות ומזון משומר מהווים את רשימת הבסיס של כל תיק שכזה וכמובן שמומלץ להרכיב עליה עוד אלמנטים חיוניים. כדאי למקם את התיק במרחב המוגן הזמין, במקום גלוי ופשוט להגעה. בדומה לציוד העזרה הראשונה, גם בתיק זה יש לבצע ריענון אחת לתקופה ולוודא את תקינות החפצים הנמצאים בו.

אל תהיו אטומים – תדאגו לאיטום

תחת הקטגוריה של אירועי חירום קיימת גם הסכנה של אירוע חירום המערב גז (נשק כימי לדוגמה). למקרה זה חשוב לוודא שיש חדר אטום בנמצא וכן לדאוג לציוד איטום נוסף כגון סרטי הדבקה ומסיכות לכל בני המשפחה.

facebook icon

phone icon

panel open

כניסת סוכנים